Departments

Including Support Staff and any additional responsibilities

Art & Design

Staff Name Position / Responsibility
Mr T Bailey Subject Leader
Mrs A Alexander  
Mrs A Bartkiewicz  
Mrs M Coll  
Ms F Marriott  
Mrs L Wood-Walker Art Technician / Display Boards

Business Studies

Staff Name Position / Responsibility
Mr K Norris i/c Business Studies & Economics
Mr M Cox Assistant Head - i/c Pastoral Care

Computer Science

Staff Name Position / Responsibility
Mr R Zapata Subject Leader
Mr A Semwogerere Acting Subject Leader
Mr S Gregory Year Leader (Year 8), D of E Coordinator
   

Design & Technology

Staff Name Position / Responsibility
Mrs C Owen Subject Leader
Mr N Henderson Deputy Headteacher - Progress - KS3 - ICT - Curriculum
Mr A Norton i/c KS3 Design & Technology, Year Leader (Year 7)
Mr R Stansbridge Year Leader (Year 10)
Mr H Naylor Design & Technology Technician
Mr F Webber Design & Technology Technician

Drama

Staff Name Position / Responsibility
Mr L Norton Director of Performing Arts
Miss S Durdle Deputy Year Leader (Year 7), i/c KS3 Drama, Environmental Lead
Miss S Willson i/c LAMDA Award
Mr T Rodger Drama Technician

English

Staff Name Position / Responsibility
Mrs T Cheema Subject Leader
Miss B Morkane Second i/c, Year Leader (Year 12)
Miss A Cook English Additional Language Lead, Head of Fisher House
Mrs C Verdin Assistant Headteacher - KS5, Head of Sixth Form
Mr K McKenna Year Leader (Year 11), House System Coordinator
Mr M Baker Oracy & Literacy Lead

Food & Nutrition

Staff Name Position / Responsibility
Mrs N McDonald Subject Leader
Mrs G Lepore  
Mr D Steele Senior Assistant Headteacher
Mrs J Brady-Duckett Food Technician
Mrs U Keely Food Technician

Geography

Staff Name Position / Responsibility
Miss L McDonald Subject Leader
Mr T Woodcock Director of Sixth Form Admissions and Studies
Miss S Jones Second i/c
Mrs H Richardson  
Mr R Stansbridge Year Leader (Year 10)

History

Staff Name Position / Responsibility
Mr M Coll Subject Leader, Senior Teacher - Teacher Training and Induction
Ms L Blackburn  
Mr C Fromageot i/c KS3 History
Mrs L Laverty  
Miss E Payne  

Mathematics

Staff Name Position / Responsibility
Mrs H Mennis Subject Leader
Miss M Taylor Second i/c
Mr V Bardsley KS3 Coordinator, Head of Becket House
Mrs N Cloudsdale Senior Teacher i/c Data
Mrs R Costello Assistant Headteacher - i/c Pupil Progress
Mr I Olekh  
Mr N Mander Year Leader (Year 9)
Mr A Marashi i/c Whole School Numeracy
Mr C MacGreevy i/c KS5 Mathematics
Mr C Smith Further Mathematics
Mrs A Southall Senior Teacher - Pupil Development, Welfare and Safeguarding, Designated Safeguarding Lead
   

Modern Foreign Languages (MFL)

Staff Name Position / Responsibility
Mrs H McAlonan Subject Leader
Mrs S Bravo Head of Dunstan House
Miss E Davies  
Miss L Parkinson Diversity and Inclusivity Lead
Mrs E Rosario i/c KS5 Spanish

Music

Staff Name Position / Responsibility
Mr N Cannon Director of Music
Mr A Leach  

Physical Education (PE)

Staff Name Position / Responsibility
Mr P Manley Director of Sport
Mr R Jerwood Director of Football, Subject Leader
Mrs A Cox School Sports Coordinator
Mr M Cox Assistant Head - i/c Pastoral Care
Mr S Gregory Year Leader (Year 8), D of E Coordinator
Mr R Healy Sport Technician
Mr N Mander Year Leader (Year 9)
Mr J Taylor Deputy Year Leader (Year 10)

Politics & Law

Staff Name Position / Responsibility
Mr B O'Neill Subject Leader, Year Leader (Year 13)

Psychology

Staff Name Position / Responsibility
Miss N Airs Subject Leader

Religious Education

Staff Name Position / Responsibility
Mrs L Bailey Subject Leader
Mr N D'Aguiar Director of Spirituality
Miss A Keely  
Miss E Payne  
Mrs H Richardson  
Miss V Wilkinson Second i/c

Science

Staff Name Position / Responsibility
Mr M McAlonan Director of Science, i/c Biology
Mr A Araim Deputy Year Leader (Year 11)
Dr Y Hamidizadeh i/c Physics
Miss P Lee Deputy Director of Science, i/c KS3 Science
Mrs C Maher  
Mr I O'Brien Deputy Headteacher - KS4, Learning Support, Strategic Development Team, Performance Management
Ms J Pearce i/c Chemistry
Mrs L Penney  
Mr S Pritchard Head of Columba House
Mr M Webber Deputy Headteacher - Learning and Teaching Lead, INSET, Learning Communities
Miss F Williams  
Mrs N Maheetharan Senior Science Technician
Mrs J Suresh Science Technician

Sociology

Staff Name Position / Responsibility
Mrs M Enright Subject Leader
Mrs L Fenner-Jiggins Second i/c